akryl, płótno, 84 x 120 cm, sygn. i dat. p.d.: LASIK 81
Paweł Lasik Absolwent warszawskiej ASP, gdzie w 1967 roku obronił dyplom w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Związany z macierzystą uczelnią, od 1998 roku profesor ASP. W latach 70. współtworzył ruch Nowej Figuracji, w latach 1974–77 wystawiał z grupą „O poprawę”. Obrazy Lasika przybierają groteskowo, nieco baśniowy charakter, m.in. poprzez stosowanie jasnej, stonowanej kolorystyki i ukazywanie niewielkich postaci ludzkich z perspektywy z lotu ptaka. Mimo, że tematy do swoich prac artysta czerpie ze zwykłej, „szarej” rzeczywistości, jego obrazy pozbawione są krytycznego lub dramatycznego wydźwięku. Z obrazów Lasika odznaczają się za to ciepłym humorem. Artysta był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. wyróżnienia w Konkursie im. Jana Spychalskiego w Poznaniu (1975, 1976 i 1978), I nagrodę w Konkursie „Bielska Jesień” w Bielsku -Białej (1978), Nagrodę „Talensa” (1988). Oprócz malarstwem, zajmuje się także rysunkiem i grafiką. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w: Warszawie, Paryżu, Orense, Lyonie, Sofii, Vigo, Zaragozie, Monachium, Berlinie, Kopenhadze, Dusseldorfie, Bremie, Tel Awiwie, Atenach, Nafplionie, Londynie. Obrazy Lasika znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeach Okręgowych w Olsztynie, Przemyślu, Opolu, Sandomierzu, Przemyślu.