Aukcja Militariów / 13 kwietnia 2019

209. PAS KONTUSZOWY, LIPKÓW, l. 1791–1794

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówPAS KONTUSZOWY, LIPKÓW, l. 1791–1794
209
PAS KONTUSZOWY, LIPKÓW, l. 1791–1794 - 1PAS KONTUSZOWY, LIPKÓW, l. 1791–1794 - 2PAS KONTUSZOWY, LIPKÓW, l. 1791–1794 - 3

PAS KONTUSZOWY, LIPKÓW, l. 1791–1794

Manufaktura Paschalisa Jakubowicza
przędza jedwabna, nić srebrna i srebrna złocona;
dł. 346 cm, szer. 36 cm

Pas lity, czterostronny, sygnowany w narożnikach. Ornament głowy: po dwa motywy wiązanek kwiatowych ze środkowym, dużym kwiatem chryzantemy. Środek: w poprzeczne pólka na przemian z motywem wici kwiatowej i motywami medalionów z szelążkami w środku. Obrzeżenia pionowe i poziome, z motywami wici kwiatowej. Obwódka w kółeczka. Koloryt: strona prawa: tło głów, obrzeżeń i pólek z wicią kwiatową czarne, ornament srebrzystoszary, różowy i błękitny, tło pólek z medalionami w połowie srebrzystoszare, w połowie złote, ornament beżowy i błękitny. Strona lewa: tło głów, obrzeżeń i pólek z wicią roślinną srebrzystoszare i złote, ornament błękitny, czerwony, różowy i zielony, w pólkach z medalionami tło jasnofioletowe i złote, ornament w połowie złoty, w połowie srebrny. Stan zachowania dobry, przetarcia i rozsnucia przędzy głównie w partii głów.

Lit.: Jadwiga Chruszczyńska, Pasy kontuszowe z polskich manufaktur i pracowni w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 1995, s. 18, kat. nr 18–131

Cena wylicytowana
50 000 zł