Aukcja Prac na Papierze / 17 czerwca 2017

130. Pablo Picasso | Wielbłąd

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeWielbłąd
130
Wielbłąd

Pablo Picasso (1881 Malaga - 1973 Mougins)

Wielbłąd

litografia, papier, 29 x 23,5 cm w świetle passe-partout
sygn. na kamieniu p. d.: Picasso, opisany ołówkiem l. d.: 689/888
wyd. Carlo Monteverdi Editore (CME), Turyn, ok. 1982 r.
dołączony certyfikat rzeczoznawcy Günthera J. Keilicha

Pablo Picasso
Malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, ikona sztuki współczesnej, współtwórca kubizmu, uznawany za najwybitniejszego artystę XX wieku. Jego sztuka wywarła niezatarte piętno na sztuce XX wieku, będąc wielokrotnie cytowana i pastiszowana zarówno przez popkulturę, jak i kulturę wysoką. Urodzony w Hiszpani, stawiał tam pierwsze kroki artystyczne pod czujnym okiem ojca-rysownika. Wyjazd do Paryża i zapoznanie się ze postimpresjonistami wywarło ogromny wpływ na jego twórczość. Początkowo realistyczne prace z okresu błękitnego i różowego, ewoluowały przez lata w stronę geometryzacji i uproszczenia formy, w pełni widocznego w dojrzałych pracach kubistycznych. Jego prace poza innowacyjną formą, były zawsze zaangażowane politycznie i pacyfistyczne. Artysta wspierał ruchy lewicowe, a w 1948 r. odwiedził Polskę podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu i podarował kolekcję swoich ceramik, rysunków i druków barwnych Muzeum Narodowemu w Warszawie. Po II wojnie światowej osiadł na Lazurowym Wybrzeżu w Vallauris gdzie miał swoją pracownię i gdzie tworzył także wraz z innymi francuskimi ceramikami prace w glinie. Powojenne prace Picassa są zróżnicowane w formie i technice, jednak zawsze operujące giętką linią i syntetyczną formą. Najdroższa praca tego kanonicznego twórcy sprzedała się w Nowym Yorku w 2015 r. za 160 milionów dolarów.
Cena wylicytowana
4 500 zł