Aukcja Dzieł Sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich / 2 maja 2016

17. Norman Leto | Start, 2002

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł Sztuki z kolekcji Anny i Piotra DmochowskichStart, 2002
Start, 2002

Norman Leto (ur. 1980, Bochnia)

Start, 2002

olej, płyta pilśniowa, 84 x 84 cm
sygn. na odwrocie: 'BANACH 2002 | ABM 29 "start" '

Norman Leto Artysta sztuk wizualnych, uprawia malarstwo, fotografię, autor filmów i animacji 3D. Od 1999 r. zajmuje się malarstwem i grafiką. W tym czasie zrezygnował z nauki w szkole średniej, żeby poświęcić się doskonaleniu warsztatu. W 2001 r. artysta zniszczył większość swoich prac, w których widać było silne inspiracje m.in. Zdzisławem Beksińskim. Przyjął wtedy swój aktualny pseudonim, który bazował na postaci artysty wymyślonej na potrzeby kręconego przez siebie filmu. W 2007 r. miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, na której prezentowano zarówno prace malarskie jak i animacje i filmy nakręcone przez Leto. Jego prace pokazywano na wstawach w najważniejszych polskich instytucjach zajmujących się sztuką współczesną m.in.: CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, Galeria Nova w Krakowie, Galeria Arsenał w Poznaniu. W 2010 r. wydał swoją pierwszą powieść „Salior”. Jego filmy były pokazywane m.in. na festiwalu Era Nowe Horyzonty. Prace Leto znajdują się m.in. w kolekcjach CSW Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Fundacji Sztuki Polskiej ING i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). W 2010 r. znalazł się na 2 miejscu prestiżowego rankingu „Kompas Młodej Sztuki 2010”. W 2014 r. nominowany do Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne.
Cena wylicytowana
15 000 zł