Aukcja Sztuki Współczesnej / 29 października 2016

52. Norman Leto | Łąki do wyprowadzania psa, 2013

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejŁąki do wyprowadzania psa, 2013
52
Łąki do wyprowadzania psa, 2013

Norman Leto (ur. 1980, Bochnia)

olej, płótno, 160 × 120 cm
sygn. z tyłu: Łąka na spacer z psem, Norman 2013/2014
Wystawiany i reprodukowany: Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą, wystawa indywidualna, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 11.03?10.04.2016, s. 170?171.

Norman Leto Artysta sztuk wizualnych, uprawia malarstwo, fotografię, autor filmów i animacji 3D. Od 1999 r. zajmuje się malarstwem i grafiką. W tym czasie zrezygnował z nauki w szkole średniej, żeby poświęcić się doskonaleniu warsztatu. W 2001 r. artysta zniszczył większość swoich prac, w których widać było silne inspiracje m.in. Zdzisławem Beksińskim. Przyjął wtedy swój aktualny pseudonim, który bazował na postaci artysty wymyślonej na potrzeby kręconego przez siebie filmu. W 2007 r. miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, na której prezentowano zarówno prace malarskie jak i animacje i filmy nakręcone przez Leto. Jego prace pokazywano na wstawach w najważniejszych polskich instytucjach zajmujących się sztuką współczesną m.in.: CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, Galeria Nova w Krakowie, Galeria Arsenał w Poznaniu. W 2010 r. wydał swoją pierwszą powieść „Salior”. Jego filmy były pokazywane m.in. na festiwalu Era Nowe Horyzonty. Prace Leto znajdują się m.in. w kolekcjach CSW Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Fundacji Sztuki Polskiej ING i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). W 2010 r. znalazł się na 2 miejscu prestiżowego rankingu „Kompas Młodej Sztuki 2010”. W 2014 r. nominowany do Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne.
Cena wylicytowana
9 000 zł