Aukcja Dzieł Sztuki / 26 listopada 2022

57. Nathan Grunsweigh | Pejzaż z rzeką La Drouette

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPejzaż z rzeką La Drouette
57
Nathan Grunsweigh | Pejzaż z rzeką La DrouetteNathan Grunsweigh | Pejzaż z rzeką La Drouettepejzaz-z-rzeka-la-drouette-nathan-grunsweigh-1584277pejzaz-z-rzeka-la-drouette-nathan-grunsweigh-1030476

Nathan Grunsweigh (1883 Kraków - 1956 Paryż)

Pejzaż z rzeką La Drouette

olej, sklejka, 33 × 41 cm
sygn. p. d.: „Grunsweigh”

na odwrocie napis ołówkiem i farbą: „La Drouette /É La Drouette pernon/Eure et

– Kolekcja rodziny artysty: Daniel i Rose Gunzweig
– Kolekcja prywatna, Polska

„Są to dobre studia realistyczne, doświadczenia koloru, które mają wigor, ale siłą rzeczy zostały dotknięte tą prostotą, która nieodmiennie towarzyszy dziełom artystów nieopierających swej materialnej znajomości obrazu na ideale czy, innymi słowy, systemie, odpowiedzialnym za narzucanie im wyższych poglądów, co podnosi je artystycznie ponad nawet najzręczniejsze eksperymenty laboratoryjne czy kulinarne”
Maurice Raynal, L’Intransigeant, 11 X 1923, s. 2, cyt. za: M. Muszkowska, „Natan Grunsweigh, Mistrzowie Ecole de Paris”, 2020 r., 57

Nathan Grunsweigh
Przed 1914 r. wyjechał do Paryża. Od roku 1921 wystawiał w paryskich salonach Jesiennym, Niezależnych i Tuileries. Malował widoki miast i przedmieść, pejzaże, kompozycje figuralne i martwe natury. W tworczości jego widoczne są wpływy postimpresjonizmu, zwłaszcza Cezanne’a, a także kubizmu.
Cena wylicytowana
25 000 zł