Varia® 45 / 15 grudnia 2021

99. Mojżesz Kisling | Wejście do obozu

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 45Wejście do obozu
99
wejscie-do-obozu-mojzesz-kisling

Mojżesz Kisling (1891 Kraków - 1953 Sanary-sur-Mer)

Wejście do obozu

Litografia kolorowana gwaszem, papier, 30 x 21 cm, sygn. na kamieniu l.d.: Kisling / Sanary / 1949
Ilustracja do: Héron de Villefosse, L'épopée bohémienne. Aux dépens d'un amateur, Paris, 1959

Mojżesz Kisling
Malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z przedstawicieli École de Paris. W latach 1907–1911 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Już wtedy zaczął odnosić liczne sukcesy, a jego prace przyniosły mu nagrody. Zaraz po studiach wyjechał do Paryża, gdzie zamieszkał w słynnej dzielnicy Montmartre. Na swej artystycznej drodze poznał wiele wybitnych postaci ówczesnej sceny artystycznej, jak na przykład Amedeo Modigliani, który namalował portret Kislinga w 1916 roku. Malarstwo Kislinga wzbudzało powszechny podziw, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się portrety oraz akty o surrealistycznych formach. Brał udział w licznych wystawach sztuki współczesnej polskiej, między innymi w Paryżu oraz Brukseli.
Cena wylicytowana
1 200 zł