Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

47. Mojżesz Kisling | Martwa natura z rybami

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeMartwa natura z rybami
47
Mojżesz Kisling | Martwa natura z rybamiMojżesz Kisling | Martwa natura z rybami

Mojżesz Kisling (1891 Kraków - 1953 Sanary-sur-Mer)

Martwa natura z rybami

litografia barwna, papier, 51,5 × 63 cm w świetle passe-partout
sygn. na płycie l. d.: Kisling u dołu ołówkiem 110/150 oraz p. d.: owalny wycisk ATELIER KISLING i podpis ołówkiem: Jean Kisling

Mojżesz Kisling
Malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z przedstawicieli École de Paris. W latach 1907–1911 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Już wtedy zaczął odnosić liczne sukcesy, a jego prace przyniosły mu nagrody. Zaraz po studiach wyjechał do Paryża, gdzie zamieszkał w słynnej dzielnicy Montmartre. Na swej artystycznej drodze poznał wiele wybitnych postaci ówczesnej sceny artystycznej, jak na przykład Amedeo Modigliani, który namalował portret Kislinga w 1916 roku. Malarstwo Kislinga wzbudzało powszechny podziw, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się portrety oraz akty o surrealistycznych formach. Brał udział w licznych wystawach sztuki współczesnej polskiej, między innymi w Paryżu oraz Brukseli.
Cena wylicytowana
2 600 zł