Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

44. Mojżesz Kisling | Akt

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeAkt
44
Mojżesz Kisling | Akt

Mojżesz Kisling (1891 Kraków - 1953 Sanary-sur-Mer)

Akt

litografia barwna, papier, 54 × 46 cm (zadruk), 68,5 × 48 cm w świetle ramy
opisany ołówkiem l.d.: 61/150, sygn. l.d.: Kisling (na płycie) oraz w p. d.: sucha pieczęć: ATELIER/ KISLING wraz z dopisanym ręcznie: Jean Kisling (syn artysty)

Mojżesz Kisling
Malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z przedstawicieli École de Paris. W latach 1907–1911 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Już wtedy zaczął odnosić liczne sukcesy, a jego prace przyniosły mu nagrody. Zaraz po studiach wyjechał do Paryża, gdzie zamieszkał w słynnej dzielnicy Montmartre. Na swej artystycznej drodze poznał wiele wybitnych postaci ówczesnej sceny artystycznej, jak na przykład Amedeo Modigliani, który namalował portret Kislinga w 1916 roku. Malarstwo Kislinga wzbudzało powszechny podziw, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się portrety oraz akty o surrealistycznych formach. Brał udział w licznych wystawach sztuki współczesnej polskiej, między innymi w Paryżu oraz Brukseli.
Cena wylicytowana
3 200 zł