olej, płótno, 61 x 76 cm, sygn. p.d.: M. Krzyżak
Mieczysław Krzyżak Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Wojciecha Weissa. Był także uczniem Wojciecha i Jerzego Kossaków, których wpływ jest bardzo widoczny w jego twórczości. Często wystawiał w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Tematy poruszane przez artystę związane były z życiem współczesnych mu mieszkańców wsi: wesela, polowania, wyprawy do lasu oraz sceny batalistyczne.