Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

119. Michel Adlen | Widok pod mostem St. Michel w Paryżu

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeWidok pod mostem St. Michel w Paryżu
119
Michel Adlen | Widok pod mostem St. Michel w Paryżu

Michel Adlen (1898 Łuck – 1980 Paryż)

Widok pod mostem St. Michel w Paryżu

litografia, akwarela, papier, 24 × 33,5 cm (w świetle passe- -partout), opisana i sygnowana przy dolnej krawędzi: épreuve dartiste/Vue sous le Pont St. Michel/ Adlen/Paris

Michel Adlen Michel Adlen (Michaił Adlon, Saki (Łuck?) na Ukrainie 1898 – Paryż 1980) – malarz i grafik tworzący w obrębie francuskiej sztuki tzw. École de Paris. W latach 1918-1920 przebywał w Wiedniu, gdzie studiował w Akademii Sztuk Pięknych, współpracował z pismem „Die Muskete” oraz po raz pierwszy pokazał swoje prace na wystawie sztuki. W 1923 odwiedził Berlin i uczestniczył w wystawie grafiki. Od 1923 stale mieszkał w Paryżu. Uczestniczył w paryskich Salonach , brał też udział w innych wystawach. Należał do różnych ugrupowań artystycznych (L’Araigne, La Satire, Les Imagiers), działał w Société des Artistes Russes, był współzałożycielem Association des Artistes Peintrers et Sculpteurs Juifs en France. Zajmował się grafiką (m.in. album litografii 1932; albumy Clown de Paris, 1960; Ile-de-France, 1963), opracowywał ilustracje do książek, a w latach 1929-1939 jako ilustrator współpracował z kilkoma czasopismami paryskimi. Malował liczne pejzaże, martwe matury, kwiat, akty, kompozycje figuralne, w tym klownów i sceny cyrkowe. W różnych okresach twórczości, w malarstwie artysty dostrzegalne zarówno wpływy kubizmu i fowizmu, jak również fascynacja sztuką J.B.C. Corota, C. Pissara a także P. Cezanne’a.
Cena wylicytowana
350 zł