Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

52. Michel Adlen | Okolice Honfleur, 1929 r.,

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiOkolice Honfleur, 1929 r.,
52
okolice-honfleur-1929-r-michel-adlen

Michel Adlen (1898 Łuck – 1980 Paryż)

Okolice Honfleur, 1929 r.,

olej, sklejka, 27 × 35 cm
sygn. p. d.: Adlen
na odwrocie napis autorski: adlen/1929/ Environs d’Honfleur.

Michel Adlen Michel Adlen (Michaił Adlon, Saki (Łuck?) na Ukrainie 1898 – Paryż 1980) – malarz i grafik tworzący w obrębie francuskiej sztuki tzw. École de Paris. W latach 1918-1920 przebywał w Wiedniu, gdzie studiował w Akademii Sztuk Pięknych, współpracował z pismem „Die Muskete” oraz po raz pierwszy pokazał swoje prace na wystawie sztuki. W 1923 odwiedził Berlin i uczestniczył w wystawie grafiki. Od 1923 stale mieszkał w Paryżu. Uczestniczył w paryskich Salonach , brał też udział w innych wystawach. Należał do różnych ugrupowań artystycznych (L’Araigne, La Satire, Les Imagiers), działał w Société des Artistes Russes, był współzałożycielem Association des Artistes Peintrers et Sculpteurs Juifs en France. Zajmował się grafiką (m.in. album litografii 1932; albumy Clown de Paris, 1960; Ile-de-France, 1963), opracowywał ilustracje do książek, a w latach 1929-1939 jako ilustrator współpracował z kilkoma czasopismami paryskimi. Malował liczne pejzaże, martwe matury, kwiat, akty, kompozycje figuralne, w tym klownów i sceny cyrkowe. W różnych okresach twórczości, w malarstwie artysty dostrzegalne zarówno wpływy kubizmu i fowizmu, jak również fascynacja sztuką J.B.C. Corota, C. Pissara a także P. Cezanne’a.