olej, tektura, 49 x 69,5 cm, sygn. p.d.: M.Stańko
Michał Stańko W latach 1880–1886 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Malował portrety, krajobrazy (w tym wiele tatrzańskich), sceny rodzajowe, tzw. „typy ludowe” górali czy Cyganów. Znane są również jego obrazy nawiązujące do malarstwa A. Böcklina (Rybak i Syrena, 1901). Swoje prace wystawiał w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w latach 1886, 1893, 1894. W roku 1892 obraz Z Gubałówki przesłał także do warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych na konkurs im. Kuryerowa. Prace artysty znajdują się, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego i Muzeum Historycznego w Krakowie.