Aukcja Malarstwa Polskiego / 8 lutego 2023

8. Michał Gorstkin-Wywiórski | Kąpiele w Międzyzdrojach, 1913 r.

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Malarstwa PolskiegoKąpiele w Międzyzdrojach, 1913 r.
kapiele-w-miedzyzdrojach-1913-r-michal-gorstkin-wywiorski-896183kapiele-w-miedzyzdrojach-1913-r-michal-gorstkin-wywiorski-1484887

Michał Gorstkin-Wywiórski (1861 Warszawa - 1926 Berlin)

Kąpiele w Międzyzdrojach, 1913 r.

olej, płótno naklejone na tekturę, 47,5 x 77,5 cm, sygn. i dat. p.d.: M.G. Wywiórski Misdroy 1913, na odwrocie naklejka wystawowa z TPSP w Poznaniu

Michał Gorstkin-Wywiórski
W latach 1883–87 studiował w Akademii monachijskiej u K. Rauppa i N. Gysisa. Około 1883 r. uczył się w prywatnych pracowniach J. Brandta i A. Wierusza–Kowalskiego. W 1895 r. przeniósł się na dłuższy czas do Berlina. Uczestniczył wraz z J. Fałatem, W. Kossakiem,  A. Piotrowskim i J. Stanisławskim w malowaniu „Berezyny” (1895–96); z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskim pracował przy komponowaniu „Bitwy pod piramidami” (1901 r.), i z J. Styką przy malowaniu „Bema w Siedmiogrodzie”. Po powrocie do kraju zamieszkał początkowo w Warszawie, później w Wielkopolsce. Od 1904 r. działał w Poznaniu, był członkiem tamtejszego TPSP oraz ZPAP. Wiele wystawiał, m.in. w Poznaniu, Krakowie Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie.
Estymacja:
60 000 - 70 000 zł
Cena wywoławcza:
46 000 zł