olej, płótno, 150 x 100 cm, sygnowany i opisany na odwrocie
Zdałem sobie sprawę, że zdarzenia w zdynamizowanym świecie mogą być zatrzymane
na płaszczyźnie płótna w formie rozmytych kształtów, poddanych procesowi analizy,
oczyszczania, budowania uniwersalnych środków wyrazu. Świat zatrzymany w ruchu,
np. obrotowym, zmienia się w barwne okręgi; przesunięty wzdłuż prostej – w barwne
pasy. Istotną rolę odgrywa tutaj czas, ciągła przemiana, po prostu ludzkie przemijanie.
Wyraźne odczucie stale „przyspieszającego czasu” znalazło odzwierciedlenie w mojej
twórczości, wpłynęło na radykalizację środków wyrazu.
Interesuje mnie prostota układów, w myśl zasady: im mniej, tym większe możliwości
malarskiej kreacji. Od wielu lat wykorzystuję charakterystyczną metodę zastosowania
płynnych przelań barwnych czyli gradientów.
Mariusz Kułakowski
Mariusz Kułakowski Studiował na Wydziale Malarstwa na ASP w Gdańsku; dyplom obronił w 1987 r. w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Ziemi
Lubuskiej, Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Sztuki Współczesnej), UM w Sopocie, Kolekcji ZPAP w Łodzi, kolekcjach prywatnych. Autor cykli malarskich: „Profile”, „Gradienty”, „Ikony”. Wypracował charakterystyczny styl malarstwa oparty na perfekcyjnie malowanych przejściach tonalnych. Artysta jest laureatem kilku międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów malarskich. Wybrane wystawy: 1988 – „Arsenał 88”, Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki, Warszawa; „Dyplom 87”, Zachęta, Warszawa; 2005 – „Pamięć i uczestnictwo”, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Pałac Opatów w Oliwie, Gdańsk; III Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Trójmiasto – wyróżnienie; 2006 – „Kod kreskowy”, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska; XXI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin; 2007 – „Jesienne Konfrontacje”, Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego, BWA, Rzeszów; I Międzynarodowe Biennale Malarstwa, QUADRO-ART. 2007, Łódź, Muzeum Historyczne – nagroda Prezesa ZPAP; 2008 Galeria ZPAP, wystawa indywidualna, Gdańsk; 2008 XXII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie – nominacja do nagrody; 2009 – III Premio Internationale di Pittura e Grafica „Natale di Roma“ 2009, Cascina Farsetti, 3 °Classificato ex aequo – Sezione Pittura, Rzym, Włochy; 2012 „W drodze...” Starogardzkie Centrum Kultury Galeria A, Starogard Gdański; 2018 – Sopocki Dom Aukcyjny „Mariusz Kułakowski. Prześwity"