Varia 30 / 29 czerwca 2019

81. Marian Mokwa | Sopot, 1920 r.

HomeAukcje archiwalneVaria 30Sopot, 1920 r.
81
Sopot, 1920 r.

Marian Mokwa (1889 Malary - 1987 Sopot)

Sopot, 1920 r.

akwarela, papier, 26 × 40,5 cm
sygn. i dat. p. d.: 1920 Mokwa Zoppota

Marian Mokwa Artysta rozumiał morze i potrafił w pełni oddać sens i potęgę tego żywiołu. Cały swój talent poświęcił marynistyce - już w młodości złożył śluby służby artystycznej polskiemu morzu, czemu pozostał wierny do końca swej twórczości. Studia artystyczne rozpoczął w 1907 r. w Akademii Sztuk Zdobniczych i Pięknych w Norymberdze, a kontynuował je w Berlinie. Wiele podróżował, poszukując wciąż nowych motywów i inspiracji. Malował krajobrazy z Europy, Istambułu (gdzie przebywał w latach 1911-15), Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii; był na Kaukazie i w Tybecie. W 1918 r. zamieszkał na stałe w Sopocie. Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Ufundował i zorganizował w 1934 r. w Gdyni galerię malarstwa marynistycznego - Galerię Morską. Wydawał też pismo artystyczno-literackie "Fale". W 1959 r., jako jedyny Polak, wziął udział w wystawie malarstwa marynistycznego w Royal Society oraz Society of British Marina Painters. Zgromadzony przez artystę zbiór własnych obrazów - ponad 500 prac - uległ zniszczeniu w 1939 roku.
Cena wylicytowana
5 000 zł