Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

100. Marian Mokwa | Gdynia, 1928 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeGdynia, 1928 r.
100
Marian Mokwa | Gdynia, 1928 r.

Marian Mokwa (1889 Malary - 1987 Sopot)

Gdynia, 1928 r.

akwarela, papier, 24,5 × 63 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: Mokwa Gdynia/1928

Wystawiany i reprodukowany:
Tureckie śluby Mariana Mokwy, 1 lipca – 31 sierpnia 2014, Muzeum Narodowe w Gdańsku; [katalog] Wojciech Zmorzyński, Tureckie śluby Mariana Mokwy, Gdańsk 2014, s. 71

Marian Mokwa Artysta rozumiał morze i potrafił w pełni oddać sens i potęgę tego żywiołu. Cały swój talent poświęcił marynistyce - już w młodości złożył śluby służby artystycznej polskiemu morzu, czemu pozostał wierny do końca swej twórczości. Studia artystyczne rozpoczął w 1907 r. w Akademii Sztuk Zdobniczych i Pięknych w Norymberdze, a kontynuował je w Berlinie. Wiele podróżował, poszukując wciąż nowych motywów i inspiracji. Malował krajobrazy z Europy, Istambułu (gdzie przebywał w latach 1911-15), Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii; był na Kaukazie i w Tybecie. W 1918 r. zamieszkał na stałe w Sopocie. Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Ufundował i zorganizował w 1934 r. w Gdyni galerię malarstwa marynistycznego - Galerię Morską. Wydawał też pismo artystyczno-literackie "Fale". W 1959 r., jako jedyny Polak, wziął udział w wystawie malarstwa marynistycznego w Royal Society oraz Society of British Marina Painters. Zgromadzony przez artystę zbiór własnych obrazów - ponad 500 prac - uległ zniszczeniu w 1939 roku.
Cena wylicytowana
15 000 zł