Varia® 47 / 25 czerwca 2022

30. Marian Mokwa | Brzeg morza w zatoce gdańskiej

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 47Brzeg morza w zatoce gdańskiej
powrót
30
Marian Mokwa | Brzeg morza w zatoce gdańskiej

Marian Mokwa (1889 Malary - 1987 Sopot)

Brzeg morza w zatoce gdańskiej

olej, płótno, 68 × 68 cm
sygn. l. d.: „Mokwa”

na odwrocie nalepka wystawowa z tytułem pracy

Patrząc na dorobek artysty z lat 1945–1965 trzeba stwierdzić, że był to okres obok lat trzydziestych, w jego twórczości najlepszy. Jego malarstwo olejne osiągnęło w tym czasie pełną dojrzałość. Artysta pracował dużo, niemal instynktownie, nie czekał na natchnienie. Stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl. Był malarzem wyjątkowo wrażliwym na kolor – wypracował własną niepowtarzalną paletę. Jego prace olejne nadal mają często znamiona techniki akwarelowej. Posługiwał się swobodną i szeroką plamą barwną, niezwykle dynamiczną w partiach nieba. Budując swoje prace na subtelnościach kolorystycznych umiejętnie stosował szeroką gamę kolorów złamanych. (...) W malarskim oeuvre Mariana Mokwy najbardziej charakterystyczne są przedstawienia morskich brzegów. Zarówno melancholijne, ze spokojną taflą morza i samotną łodzią na piaszczystej plaży, jak i te ekspresyjne, gdzie wzburzone fale rozbijają się o klifowe brzegi – traktowane były przez malarza w sposób niezwykle emocjonalny. Malarz nadał tym kompozycjom panteistyczny wymiar. Brzegi spokojne wypełnia cisza, a między lądem a morzem panuje swoista harmonia i równowaga.

W. Zmorzyński, "Marian Mokwa. Malarstwo", Pelplin 2003, s. 25–26.

Marian Mokwa
Artysta rozumiał morze i potrafił w pełni oddać sens i potęgę tego żywiołu. Cały swój talent poświęcił marynistyce – już w młodości złożył śluby służby artystycznej polskiemu morzu, czemu pozostał wierny do końca swej twórczości. Studia artystyczne rozpoczął w 1907 r. w Akademii Sztuk Zdobniczych i Pięknych w Norymberdze, a kontynuował je w Berlinie. Wiele podróżował, poszukując wciąż nowych motywów i inspiracji. Malował krajobrazy z Europy, Istambułu (gdzie przebywał w latach 1911–15), Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii; był na Kaukazie i w Tybecie. W 1918 r. zamieszkał na stałe w Sopocie. Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Ufundował i zorganizował w 1934 r. w Gdyni galerię malarstwa marynistycznego – Galerię Morską. Wydawał też pismo artystyczno-literackie „Fale”. W 1959 r., jako jedyny Polak, wziął udział w wystawie malarstwa marynistycznego w Royal Society oraz Society of British Marina Painters. Zgromadzony przez artystę zbiór własnych obrazów – ponad 500 prac – uległ zniszczeniu w 1939 roku.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
23 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się