Varia® 47 / 25 czerwca 2022

53. Maria Klass Kazanowska | Portret kobiety

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 47Portret kobiety
53
Maria Klass Kazanowska | Portret kobiety

Maria Klass Kazanowska (Kownatacha na Wołyniu 1857 - Żytomierz 1898)

Portret kobiety

olej, płótno, 44 × 36 cm
opisany na odwrocie

W kolekcji rodziny artystyki. Początkowo obraz w posiadaniu brata artystki – Oktawiana Klasse. Po jego śmierci obrazy odziedziczył syn Odo. Po II wojnie światowej obrazy zostały przewiezione do Polski.

Maria Klass Kazanowska
Malarka, żona artysty Władysława Kazanowskiego. Pierwsze nauki z malarstwa pobierała u Wojciecha Gersona w 1878 roku. Następnie kontynuowała edukację w Akademii petersburskiej (l. 1881–1889). W 1884 r. została nagrodzona srebrnym medalem za studium konia. Po zakończeniu nauk przebywała przez pewien czas wraz z mężem na Wołyniu, następnie małżeństwo powróciło do Petersburga. Do Żytomierza przeniosła się na pocz. 1898 roku. Klass-Kazanowska malowała głównie sceny rodzajowe oraz portrety. Jej obrazy cechowały realistyczne ujęcie i wierność akademickiej formie. Były prezentowane na wystawach w krakowskim TPSP, warszawskim TZSP, w Salonie Kulikowskiego oraz w Monachium i Petersburgu. „Zbieranie buraków” było eksponowane w 1895 roku. Po śmierci żony Władysław Kazanowski ufundował w 1901 r. konkurs jej imienia ze środków finansowych zebranych ze sprzedaży jej obrazów. Był on organizowany w TZSP co 2 lata dla artystów młodego pokolenia na prace z dziedziny malarstwa i rysunku.
Cena wylicytowana
4 800 zł