olej, płyta, 99,5 x 85,5 cm, sygn. p.d.: M. Żuławski
Marek Żuławski Malarz, rysownik i grafik, zajmował się także krytyką sztuki. W latach 1926-1933 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. K. Tichego, a następnie u prof. F. Kowarskiego. W 1935 r. wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie poznał J. Pankiewicza i środowisko kapistów. Od 1936 r. mieszkał na stałe w Londynie. Pracował dla BBC przygotowując audycje o plastyce współczesnej. Początkowo malował pod wpływem postimpresjonizmu i dopiero po wojnie wykształcił własny styl. Powstawały wówczas martwe natury, kompozycje kwiatowe i figuralne charakteryzujące się uproszczeniem formy i zgaszonym kolorytem.
Pierwszą wystawę indywidualną Żuławski miał w Londynie w 1937 r. (Leger Galleries); rok później pokazał swoje prace na wystawach w Warszawie (IPS), Poznaniu i Łodzi. W latach wojny wystawiał w ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w Londynie, Edynburgu, Glasgow oraz innych miastach Wielkiej Brytanii. W 1946 r. miał pierwszą powojenną wystawę w Warszawie (Muzeum Narodowe) i Łodzi. Na emigracji regularnie wystawiał w Anglii, we Florencji, Nowym Jorku, Paryżu. Prace Żuławskiego znajdują się w muzeach i zbiorach państwowych oraz w kolekcjach prywatnych w Wielkiej Brytanii (Victoria and Albert Museum), Stanach Zjednoczonych (Central Library w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki w Cincinnati), Izraelu (Yad Vashem). Największy zbiór jego prac malarskich, rysunków i grafik znajduje się w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu.
Czytaj więcej Opłata droit de suite:
Do obiektu poza opłatą aukcyjną zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie doliczona, gdy kwota wylicytowana przekroczy równowartość 100 euro. Powyżej tej kwoty opłata będzie sumą stawek: 5% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale do równowartości 50 000 euro oraz 3% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale od równowartości 50 000,01 euro do równowartości 200 000 euro oraz 1% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale od równowartości 200 000,01 euro do równowartości 350 000 euro, oraz 0,5% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale od równowartości 350 000,01 euro do równowartości 500 000 euro oraz 0,25% części ceny sprzedaży, jeżeli ta część jest zawarta w przedziale przekraczającym równowartość 500 000 euro, jednak w kwocie nie wyższej niż równowartość 12 500 euro. Opłata ta ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień Aukcji lub - w przypadku odbycia aukcji w w dniu przypadającym po dniu, w którym nie są publikowane średnie kursy walut NBP - przy zastosowaniu ostatniego średniego kurus euro opublikowanego przez NBP przed dniem aukcji.
Czytaj więcej