15 Aukcja Prac na Papierze (Sztuka współczesna) / 14 listopada 2018

63. Magdalena Abakanowicz | Z cyklu Okamgnienie, 2000 r.

Strona głównaAukcje archiwalne15 Aukcja Prac na Papierze (Sztuka współczesna)Z cyklu Okamgnienie, 2000 r.
63
Z cyklu Okamgnienie, 2000 r. - 1Z cyklu Okamgnienie, 2000 r. - 2

Magdalena Abakanowicz (1930 Falenty pod Warszawą - 2017 Warszawa)

Z cyklu Okamgnienie, 2000 r.

gwasz, akwarela, papier, 35, 5 x 44 cm, sygn. i dat. u dołu 2000 Dla Moniki m. Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz
To jedna z najważniejszych artystek XX wieku, a jej prace biją rekordy popularności. Edukację artystyczną rozpoczęła w Liceum Plastycznym w Gdyni, w latach 50. studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w Sopocie. Wyobraźnią i odwagą znacznie wykraczała jednak poza tradycyjne ramy i zasady narzucane na uczelniach artystycznych. Wypracowała własny, nowatorski styl i techniki wyrazu, oparte na niespotykanych dotąd w rzeźbie materiałach. Jej światowa kariera rozpoczęła się w 1962 roku na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie, gdzie po raz pierwszy miała okazję zaprezentować publiczności międzynarodowej swoje płótna, nazwane później „abakanami”. W centrum zainteresowań twórczych Abakanowicz było ciało ludzkie, a w szerszym ujęciu kondycja i miejsce człowieka w świecie, anonimowość i zagubienie jednostki w tłumie. W słynnych cyklach z lat 70-tych: „Alteracje”, „Głowy”, „Plecy” czy „Postaci siedzące” ukazała niepełne, rozczłonkowane, wydrążone postaci ludzkie – „pozostałości” po człowieku. Rozważania na temat człowieka, zarówno w aspekcie społecznym, jak i biologicznym, były głównym tematem całej jej twórczości. Chociaż na przestrzeni lat sięgała po różne materiały – brąz, metal czy drewno, jej znakiem rozpoznawczym pozostało workowe płótno, któremu nadała całkowicie nowy, przestrzenny wymiar. Prace Abakanowicz, w szczególności realizacje plenerowe, znajdują się w muzeach i galeriach na całym świecie, min. w USA, Izraelu, Francji czy Japonii.
Cena wylicytowana
14 000 zł