olej, płótno, 80,5 × 60,5 cm
na odwrocie opisany: PORTRET/RABINA/ 60,5 X 80,5/CM MACIEJ /LACHUR/1972 wzdłuż lewej krawędzi:OLEJ NA PŁÓTNIE; p. g.: No5
Maciej Lachur Młodszy brat Zdzisława Lachura. Studiował w ASP w Krakowie. Od 1952 roku przynależał do Związku Polskich Artystow Plastykow. Był współzałożycielem Studia Filmow Rysunkowych, którego kierownikiem był jego brat Zdzisław. Zajmował się malarstwem, w którym głownie podejmował tematykę żydowską. Był znakomitym portrecistą. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace znajdują się w m.in. Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej, Muzeum Okręgowym w Częstochowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.