Aukcja Malarstwa Polskiego / 9 lutego 2022

37. Ludwik Klimek | Port w Nicei

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoPort w Nicei
37
port-w-nicei-ludwik-klimek-662784port-w-nicei-ludwik-klimek-1000741

Ludwik Klimek (1912 Skoczów - 1992 Nicea)

Port w Nicei

olej, płótno, 27 x 35 cm w świetle oprawy, sygn. p.d.: KLIMEK

Ludwik Klimek
Był jednym z uczniów Gustawa Morcinka. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wiosną 1939 r. uzyskał stypendium i wyjechał do Paryża, gdzie postanowił zostać z powodu wybuchu wojny. Po zajęciu Paryża przez Wehrmacht schronił się w Aix-en-Provence. Po 1947 r. Klimek przeniósł się nad Zatokę Lwią i mieszkał w Menton. W Vallauris poznał Pabla Picassa, który mieszkał i tworzył w tym mieście w latach 1948–1955. Klimek przyjaźnił się również z Markiem Chagallem i Henri Matissem. Z tym ostatnim od 1951 roku prowadził Biennale Internationale d’Art de Menton, gdzie wystawiał również swoje obrazy. Jego dzieła zostały nagrodzone srebrnymi medalami w 1951 oraz 1953 roku. Namalował około 3000 obrazów. Wiele z nich było wystawianych w renomowanych galeriach na całym świecie. Po śmierci artysty paryski Luwr zakupił do swoich zbiorów sporą kolekcję jego dzieł.
Cena wylicytowana
5 000 zł