Aukcja Dzieł Sztuki / 20 sierpnia 2022

24. Ludwik Gędłek | Targ na Starym Kleparzu

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Dzieł SztukiTarg na Starym Kleparzu
 | Targ na Starym Kleparzu | Targ na Starym Kleparzu

Ludwik Gędłek (1847 Kraków - 1904 Wiedeń)

Targ na Starym Kleparzu

olej, deska, 26 × 39,5 cm
sygn. p. d.: „L Gędłek”

Ludwik Gędłek
W latach 1861–72 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Od 1872 r. kształcił się w akademii wiedeńskiej u E. Lichtenfelsa i C. Wurzingera. Studia kontynuował do 1877 roku. Już w 1863 r. debiutował na wystawie w krakowskim TPSP, gdzie później wystawiał wielokrotnie. Na stałe mieszkał w Wiedniu, skąd nadsyłał obrazy na wystawy do TPSP we Lwowie, Salonu Krywulta w Warszawie oraz do Drezna. Malował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny rodzajowe i batalistyczne z częstym motywem koni. Obecnie jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Lwowskiej Galerii Obrazów i Polskim Muzeum w Chicago.
Estymacja:
60 000 - 70 000 zł
Cena wywoławcza:
40 000 zł