Aukcja wiosenna / 10 kwietnia 2021

19. Ludwik Gędłek | Posłaniec – Krakus pędzący na koniu

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja wiosennaPosłaniec – Krakus pędzący na koniu

Ludwik Gędłek (Kraków 1847 - Wiedeń 1904)

Posłaniec – Krakus pędzący na koniu

olej, deska, 32 × 26 cm
sygn. l. d.: L. Gędłek
na odwrocie napis: Polnischer Reiter

Ludwik Gędłek W latach 1861-72 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Od 1872 r. kształcił się w akademii wiedeńskiej u E. Lichtenfelsa i C. Wurzingera. Studia kontynuował do 1877 roku. Już w 1863 r. debiutował na wystawie w krakowskim TPSP, gdzie później wystawiał wielokrotnie. Na stałe mieszkał w Wiedniu, skąd nadsyłał obrazy na wystawy do TPSP we Lwowie, Salonu Krywulta w Warszawie oraz do Drezna. Malował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny rodzajowe i batalistyczne z częstym motywem koni. Obecnie jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Lwowskiej Galerii Obrazów i Polskim Muzeum w Chicago.
Cena wylicytowana
18 000 zł *