Artyści krakowscy XX w. / 4 czerwca 2016

1. Ludwik Gędłek | Patrol

Strona głównaAukcje archiwalneArtyści krakowscy XX w.Patrol
Patrol

Ludwik Gędłek (Kraków 1847 - Wiedeń 1904)

Patrol

olej/deska, 15 x 21 cm, sygn.p.d.: L.Gędłek, Wien

Ludwik Gędłek W latach 1861-72 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Od 1872 r. kształcił się w akademii wiedeńskiej u E. Lichtenfelsa i C. Wurzingera. Studia kontynuował do 1877 roku. Już w 1863 r. debiutował na wystawie w krakowskim TPSP, gdzie później wystawiał wielokrotnie. Na stałe mieszkał w Wiedniu, skąd nadsyłał obrazy na wystawy do TPSP we Lwowie, Salonu Krywulta w Warszawie oraz do Drezna. Malował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny rodzajowe i batalistyczne z częstym motywem koni. Obecnie jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Lwowskiej Galerii Obrazów i Polskim Muzeum w Chicago.
Cena wylicytowana
23 000 zł