olej, płótno dublowane, 89 x 36 cm
sygn. l. d.: Stroynowski
Leonard Stroynowski Artysta malarz, pedagog. Pierwsze malarskie kroki stawiał w pracowni absolwenta petersburskiej Akademii Włodzimierza Kislicznego w Żytomierzu. Studia artystyczne rozpoczął w 1882 roku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Jana Matejki, Feliksa Szynalewskiego Władysława Łuszczkiewicza i Floriana Cynka. Dwukrotny stypendysta (im. Laskowskich i im. Samuela Głowińskiego), po studiach podróżował i przez dłuższy czas przebywał na Kaukazie. Ostatecznie osiedlił się w Krakowie, gdzie pracował jako profesor anatomii artystycznej i rysunku na Wyższych Kursach dla Kobiet Baranieckiego. Autor licznych pejzaży i prac o tematyce sakralnej, portretów wybitnych krakowskich osobistości i scen rodzajowych. Wraz z Zygmuntem Papieskim stworzył olejną wersję Pocztu królów polskich Jana Matejki.