Aukcja Dzieł Sztuki / 20 sierpnia 2022

12. Leon Wyczółkowski | Stary świerk

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Dzieł SztukiStary świerk
Leon Wyczółkowski | Stary świerkLeon Wyczółkowski | Stary świerk

Leon Wyczółkowski (1852 Huta Miastkowska k. Kielc - 1936 Warszawa)

Stary świerk

tusz, akwarela, kredka, technika drapana, karton, 48,3 × 32,7 cm w świetle passe-partout

na odwrocie nalepka wystawowa z 1937 roku z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z opisem pracy i numerem „763/7”

– (przed 1937 r.) – kolekcja Gustawa Karola Bartke (1896–1992) – członek Kupieckiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu z Tomaszowa Mazowieckiego, skąd też pochodził. Właściciel tamtejszych kamienic znajdujących się przy Rynku.
– kolekcja prywatna, Polska

Wystawiany i opisywany:
– „Leon Wyczółkowski” [wystawa pośmiertna] czerwiec 1937, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, poz. Kat. 7, s. 19.

To właśnie drzewa były dla Wyczółkowskiego „przedmiotem najwyższego przywiązania i nieustannej tęsknoty, najsilniej działającym bodźcem twórczym” (Leon Wyczółkowski, „Listy i wspomnienia”, oprac. Maria Twardowska, Wrocław 1960 r., s. 183). Malował je począwszy od lat osiemdziesiątych XIX wieku, po ostatnie swoje realizacje, stworzone kilka miesięcy przed śmiercią w 1936 roku. Świerki, sosny, akacje, wiązy, klony, brzozy, dęby gościeradzkie, rogalińskie czy te z Białowieży „były przedmiotem refleksji, głęboko odczuwalnym w ich semantycznej treści. Ich wyraz zmieniał się z porą roku, pogodą czy porą dnia, odzwierciedlał nastroje i uczucia samego artysty” (Wacława Milewska, „Drzewa i lasy w twórczości Leona Wyczółkowskiego”, [w:] „W kręgu Wyczóła.” Bydgoszcz: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. 2013, s. 65). Jak mówił artysta „Jestem dzieckiem lasu i to właśnie drzewa stanowiły ten element przyrody z którym utożsamiał się najbardziej” (Twardowska, op. cit.. 130).
Prezentowana praca wyróżnia się niezwykłą subtelnością monochromatycznej barwy. Owa fascynacja czernią i bielą była charakterystyczna dla jego twórczości. Jak wspominał: „ (…) Najbardziej wyszukane kolorowe rzeczy nie biorą mnie. Wolę dać w czarnym całą klawiaturę, od basu do wiolinu”. (Twardowska, op. cit. str. 130).

Leon Wyczółkowski
W latach 1869–1875 uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa w Warszawie, gdzie uczył się pod kierunkiem W. Gersona. Następnie, po krótkim pobycie w akademii monachijskiej, podjął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni J. Matejki. Po skończeniu nauki, w roku 1880, zamieszkał we Lwowie, by w roku następnym przenieść się do Warszawy, gdzie prowadził prywatną szkołę malarstwa. Podróżował po Podolu i Ukrainie, zaś w roku 1889 przebywał w Paryżu. W latach 1895–1929 mieszkał w Krakowie, piastując stanowisko profesora w tamtejszej SSP. Od roku 1934 prowadził z kolei katedrę grafiki w ASP w Warszawie. Uczestniczył w wielu wystawach tak w kraju, jak i za granicą. Prezentował swoje prace m.in. w Paryżu, Berlinie, Monachium, Florencji i Nowym Jorku. Początkowo tworzył w technice olejnej, jednak około 1900 r. zaczął sięgać po pastel, akwarelę i tusz; w tym czasie zainteresował się również grafiką. Podejmował tematykę historyczną i rodzajową, malował portrety oraz sceny salonowe. Szczególne też miejsce w twórczości artysty zajmował pejzaż, malowany zwłaszcza na Polesiu, Ukrainie oraz w Tatrach. Twórczość Wyczółkowskiego znamionuje realizm oraz wrażliwość na zagadnienia światła i koloru.
Estymacja:
70 000 - 80 000 zł
Cena wywoławcza:
58 000 zł