Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

87. Lech Kunka | Kompozycja reliefowa

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Kompozycja reliefowa
87
Kompozycja reliefowa - 1Kompozycja reliefowa - 2

Lech Kunka (1920 Pabianice - 1978 Łódź)

Kompozycja reliefowa

olej, płyta, 125 x 62 cm w świetle oprawy, sygn. p.d.: L. Kunka

Lech Kunka Od 1945 roku związany z Łodzią - początkowo jako student, uczeń Władysława Strzemińskiego, następnie jako pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiował w Paryżu w Académie Moderne, prowadzonej przez Fernanda Légera. Od 1963 roku był prorektorem i dziekanem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Współzałożyciel Grupy St-53 w Katowicach. Był uczestnikiem wielu ważnych wystąpień powojennej awangardy, m.in. uczestniczył w wystawie w warszawskim Arsenale w 1955 roku, Wystawie Ośmiu, w II i III Wystawie Sztuki Nowoczesnej. Miał w swoim dorobku łącznie blisko 350 eskpozycji na całym świecie. Był autorem scenografii teatralnych i filmowych ("Milcząca gwiazda") oraz form użytkowych (kurtyna Teatru Wielkiego w Łodzi, Biblioteka Uniwersytecka), a także form przestrzennych (m. in. w Elblągu i Lublinie). Lech Kunka tworzył pod wpływem twórczości W. Strzemińskiego, malował abstrakcje geometryczne. Pod koniec lat 50. wszedł w etap malarstwa strukturalnego (kompozycje na układach kół), wykorzystując różnorodne materiały i techniki malarskie.