Varia® 47 / 25 czerwca 2022

702. Kredens, Niemcy, 1 poł. XVIII w.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 47Kredens, Niemcy, 1 poł. XVIII w.
powrót
702
Kredens, Niemcy, 1 poł. XVIII w.

Kredens, Niemcy, 1 poł. XVIII w.

Szafa o konstrukcji wieńcowej, prostopadłościenna, z dwuskrzydłowymi drzwiami ujętymi trzema pilastrami (środkowy z nich stanowi listwę przymykową prawego skrzydla), z 2 szufladami u góry, fornirowane palisandrem, różnymi gatunkami orzecha. Gzyms wieńczący wydatny, prosty, profilowany. Płyciny korpusu w formie prostokątnych, kasetonów, ograniczonych listwami, o powtarzającej dekoracji fornirowo-intarsjowej. Pilastry żłobkowe o wydatnym cokole i głowicy.

konstrukcja dąb, sosna; fornir – palisander, orzech, dąb
wys. 145 cm, dług. 176, głęb. 60 cm

Tego typu szafy pojawiły się w Holandii około połowy XVII w. i rozpowszechniły się w Europie północnej i środkowej. W zależności od zewnętrznych podziałów i sposobu dekoracji wyróżnia się wiele typów, nie zawsze zależnych od miejsca wykonania, do których m.in. należą szafy amsterdamskie, hamburskie, lubeckie i gdańskie. Były one meblami drogimi, prestiżowymi, umieszczanymi w reprezentacyjnych pomieszczeniach kamienic bogatego mieszczaństwa, zwanych wielkimi sieniami, a także w pałacach i znamienitszych dworach ziemiańskich.

Cena wylicytowana
4 800 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się