Aukcja Sztuki Współczesnej / 17 marca 2018

45. Konrad Jarodzki | Penetracja XII, 1973

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejPenetracja XII, 1973
45
Penetracja XII, 1973

Konrad Jarodzki (ur. 1927, Zaklików)

Penetracja XII, 1973

olej, płótno, 100 x 130 cm
sygn. p. d.: K. Jarodzki 75 oraz na odwrocie: PENETRACJA XII 1973 | OLEJ PŁÓTNO | KONDRAD JARODZKI

Konrad Jarodzki Malarz i rysownik, członek „Grupy Wrocławskiej”. W latach 1949- 1955 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a w 1955-1958 w PWSSP we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta. W latach 1957-1969 pracował w Miastoprojekt jako projektant. Od 1967 r. do 1971 r. był wykładowcą PWSSP, od roku 1973 starszym wykładowcą. W 1976 r. został docentem, a w 1984 i w latach 1992-1999 rektorem tej uczelni. Otrzymał również tytuł profesora zwyczajnego. Wychował trzy pokolenia artystów, stworzył legendarną pracownię, wokół której zbierały się kolejne pokolenia artystów. To tutaj zawiązała się słynna wrocławska grupa LUXUS. Jarodzki mimo swoich 91 lat - nadal jest aktywny, maluje. W 2013 r. miał indywidualną wystawę w prestiżowej galerii na Manhattanie w Nowym Jorku. Wystawa „Distored clarity” czyli „Zniekształcona przejrzystość” . W swoim malarstwie fascynuje się światłem i ruchem. Używa powtarzających się ciągów rytmicznych, które wiją się wężowato: cykle "Penetracje i Przestrzeń". Zrealizował również wiele projektów architektonicznych, zwłaszcza w powojennym Wrocławiu. Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Kopernika w Toruniu, jak również we francuskiej Fundacji Vence czy paryskiej Galerii Regas Langroris. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Cena wylicytowana
48 000 zł