Aukcja Świąteczna / 18 grudnia 2021

132. Kieliszek

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ŚwiątecznaKieliszek
132
Kieliszek

Kieliszek

Huta Kryształowa pod Lubaczowem, l. 20. XVIII w.
szkło bezbarwne, szlifowane, rytowane, częściowo polerowane; stan zachowania bardzo dobry; wys. 14 cm

Stopa okrągła, płaska, trzon tralkowy, pełny, fasetowany, czasza stożkowa,
dekoracja rytowana – na czaszy, na całej powierzchni, wielokrotnie powtórzony
motyw fali z soczewkami ( jak „rybia łuska”) oraz, w wydzielonym medalionie, pod
mitrą książęcą, kartusz z herbami Śreniawa i własnym Mniszchów. Kieliszek pochodzi z serwisu wykonanego dla wojewody czernichowskiego Józefa Lubomirskiego (zm. 1732) i jego drugiej żony Teresy z Mniszchów (zm. 1746).
Literatura: Szkła z hut radziwiłłowskich, oprac. A. J. Kasprzak, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1998, t. 2, s. 153, Szkła z Huty Kryształowej w starostwie lubaczowskim 1717/1718 – kon. XVIII w., pod red. A. J. Kasprzak, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2005, nr kat. 86

Cena wylicytowana
26 000 zł