Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

45. Kiejstut Bereźnicki | Stare kobiety I (Listy), 1977

HomeAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejStare kobiety I (Listy), 1977
45
Stare kobiety I (Listy), 1977

Kiejstut Bereźnicki (ur. 1935 Poznań)

Stare kobiety I (Listy), 1977

olej, płótno, 110 × 110 cm, sygnowany z przodu na środku: 1977 Sopot Kbereźnicki

Bereźnicki sięgając do tradycji XVII w. malował obrazy, które z pewną dowolnością nazwać by można portretami i martwe natury, nawracające do pokornej sentencji eklezjasty „vanitas vanitatum”. Obydwa rodzaje kompozycji łączyły te same cechy osobliwego widzenia. Postaci jego cechowało odindywidualizowanie i posągowe znieruchomienie. Ale i przedmioty, podobnie jak ludzi, potrafił artysta wyzbyć autentyzmu egzystencji, by, jak skamieliny, stały się odbiciem nie istniejącego już życia. Metaforyczną treść literacką łączył Bereźnicki z rzadką doskonałością warsztatu artystycznego.
Bożena Kowalska, Polska awangarda malarska 1945–1970, Warszawa 1975, s. 121

Cena wylicytowana
23 000 zł