Varia 28 / 16 lutego 2019

49. Kazimierz Śramkiewicz | Martwa natura z reprodukcją Chardina II, 1952 r.

Aukcja dziAukcje archiwalneVaria 28Martwa natura z reprodukcją Chardina II, 1952 r.
49
Martwa natura z reprodukcją Chardina II, 1952 r.

Kazimierz Śramkiewicz (1914 Poniec - 1998 Gdańsk)

olej, płótno, 33,5 x 46,5 cm
sygn. l. d.: K. Śramkiewicz
na odwrocie nazwisko artysty wraz z tytułem, datą powstania i wymiarami

Kazimierz Śramkiewicz Studiował na Wydziale Architektury Politechniki we Lwowie w latach 1932–1939. Dyplom artysty malarza uzyskał na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1947 roku. Od 1950 roku był wykładowcą, a od 1967 do 1986 roku profesorem Katedry Malarstwa i Rysunku Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1939 roku prezentował swe prace na 65 wystawach indywidualnych; brał też udział w ponad 250 wystawach zbiorowych w Polsce i wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w twórczości malarskiej. Malował w harmonijnej gamie barwnej, syntetycznie, zachowując jednak czytelność motywu, a do jego ulubionych motywów należały pejzaże, martwe natury, widoki portów i koncerty jazzowe.