Aukcja Zimowa / 29 stycznia 2022

19. Karol Wierusz-Kowalski | Spotkanie na drodze, 1902 r.

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja ZimowaSpotkanie na drodze, 1902 r.
Karol Wierusz-Kowalski | Spotkanie na drodzeKarol Wierusz-Kowalski | Spotkanie na drodze

Karol Wierusz-Kowalski (1869 Warszawa - 1953 Poznań)

Spotkanie na drodze, 1902 r.

olej, płótno, 71 × 107 cm
sygn. i dat. p. d.: „Karol Wierusz Kowalski/1902”

Karol Wierusz-Kowalski
Malarz spokrewniony z Alfredem Wieruszem-Kowalskim, który był jego stryjem. Pierwsze lekcje rysunku pobierał u Ksawerego Pillatiego i Józefa Ryszkiewicza, następnie kształcił się w Krakowie pod okiem Juliusza i Wojciecha Kossaków. Za namową stryja Alfreda podjął naukę w prywatnej szkole rysunku i malarstwa W. Szymanowskiego i S. Grocholskiego w Monachium, z której po trzech latach przeniósł się na studia do akademii monachijskiej. Podczas pobytu w Monachium znajdował się pod opieką stryja, któremu pomagał przy realizacji niektórych zleceń. Utrzymywał też kontakty z polskimi monachijczykami, w tym z Józefem Brandtem i Franciszkiem Ejsmondem. Jego obrazy o tematyce rodzajowej i myśliwskiej były wystawiane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i nosiły wyraźne znamiona inspiracji twórczością stryja Alfreda.
Estymacja:
40 000 - 50 000 zł
Cena wywoławcza:
34 000 zł