Aukcja Zimowa / 29 stycznia 2022

18. Karol Wierusz-Kowalski | Polowanie

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja ZimowaPolowanie
Karol Wierusz-Kowalski | PolowanieKarol Wierusz-Kowalski | Polowanie

Karol Wierusz-Kowalski (1869 Warszawa - 1953 Poznań)

Polowanie

olej, sklejka, 26 × 39 cm w świetle oprawy
sygn. l. d.: „Karol Wierusz-Kowalski”

Karol Wierusz-Kowalski
Malarz spokrewniony z Alfredem Wieruszem-Kowalskim, który był jego stryjem. Pierwsze lekcje rysunku pobierał u Ksawerego Pillatiego i Józefa Ryszkiewicza, następnie kształcił się w Krakowie pod okiem Juliusza i Wojciecha Kossaków. Za namową stryja Alfreda podjął naukę w prywatnej szkole rysunku i malarstwa W. Szymanowskiego i S. Grocholskiego w Monachium, z której po trzech latach przeniósł się na studia do akademii monachijskiej. Podczas pobytu w Monachium znajdował się pod opieką stryja, któremu pomagał przy realizacji niektórych zleceń. Utrzymywał też kontakty z polskimi monachijczykami, w tym z Józefem Brandtem i Franciszkiem Ejsmondem. Jego obrazy o tematyce rodzajowej i myśliwskiej były wystawiane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i nosiły wyraźne znamiona inspiracji twórczością stryja Alfreda.
Estymacja:
20 000 - 25 000 zł
Cena wywoławcza:
17 000 zł