Varia® 47 / 25 czerwca 2022

16. Karol Kossak | Konie, 1953 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 47Konie, 1953 r.
Karol Kossak | Konie, 1953 r.

Karol Kossak (1896 Lwów-1975 Ciechocinek)

Konie, 1953 r.

akwarela, papier, 27,5 × 38 cm w świetle oprawy
sygn., dat. i opisany p. d.: „KOSSAK 1953/TATARÓW”

Karol Kossak
Wnuk Juliusza, bratanek Wojciecha oraz brat stryjeczny Jerzego Kossaka. Ukończył szkołę średnią we Lwowie. Tam też pobierał lekcje rysunku i malarstwa u Zygmunta Rozwadowskiego oraz Stanisława Kaczora – Batowskiego. Następnie rozpoczął studia artystyczne w Wiedniu, ktore niestety musiał przerwać ze względu na wybuch I wojny światowej. Po zakończeniu wojny, w latach 1919–1923 kontynuował naukę w krakowskim ASP pod kierunkiem Ignacego Pieńkowskiego i Władysława Jarockiego. Po ukończeniu studiow podjął pracę jako nauczyciel rysunku w jednym z gimnazjow we Lwowie. W tworczości artysty najczęściej pojawia się motyw konia oraz jeźdźcow, ujętych w urokliwych kompozycjach. Tworzył głownie w technice akwareli.
Cena wylicytowana
3 800 zł