Aukcja Militariów / 13 kwietnia 2019

155. | KARABIN PIECHOTY, FRANCJA, WZ 1822 T

HomeAukcje archiwalneAukcja MilitariówKARABIN PIECHOTY, FRANCJA, WZ 1822 T
155
KARABIN PIECHOTY, FRANCJA, WZ 1822 T

dł. całk. 1465 mm, masa 4025 g, kaliber 18 mm

L u f a okrągła, lekko zwężająca się ku wylotowi. Mocowana do osady trzema bączkami do łoża oraz śrubą na krótkim warkoczu do kolby. W części bateryjnej na lufie bite: rok produkcji 1838, numer broni 997, na języku model 1822 T, litera C zwieńczona koroną – całość w rombie – oraz inne numeratory i oznaczenia wojskowe. Bączki mocowane zatrzaskami sprężynowymi. Na każdym bączku bita litera H zwieńczona koroną oraz litera B zwieńczona koroną w tarczy herbowej. Na środkowym bączku i przednim wąsie kabłąka tuleje ze strzemiączkami do mocowania pasa nośnego. Z a m e k kapiszonowy transformowany ze skałkowego. Płyta i kontrblacha stalowe, z powtórzonymi puncami odbiorczymi oraz znakiem producenta: Mre Rle/de Mutzig. O s a d a z drewna orzechowego. Łoże z wydrążonym kanałem na stalowy pobojczyk. Wąska szyjka z wyraźnie zaznaczonym grzbietem, kolba z przykładem policzkowym. Okucia stalowe. Kabłąk z długim tylnym wąsem i powtórzonymi sygnaturami. Głowica płaska, nakryta stalowym kapturkiem. Z prawej strony kolby wycisk: w podwójnym okręgu: MR oraz data Mars 1838, poniżej Mutzig oraz sygnatury odbioru. Na grzbiecie szyjki numer broni 997 oraz znak odbioru.

Pochodzenie: Galeria Fischer, aukcja nr 393, poz. 916 (2005 r.)