Aukcja Dzieł Sztuki / 4 maja 2014

111. Juliusz Studnicki | Gonitwa

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiGonitwa
111
Gonitwa

Juliusz Studnicki (1906 Kniażyce - 1978 Warszawa)

Gonitwa

tusz, akwarela, papier, 28,6 × 41 cm
sygn. l. d.: J. STUDNICKI
Wystawiany i reprodukowany:
Juliusz Studnicki. Krystyna Łada-Studnicka. Malarstwo, rysunek z kolekcji Sopockiego Domu Aukcyjnego (katalog wystawy), Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2010, s. 30
Juliusz Studnicki W latach 1924-1929 odbył studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach J. Mehoffera, W. Weissa, K. Frycza i F. Kowarskiego. W 1937 roku uzupełniał studia u J. Pankiewicza w Paryżu. Od 1931 r. należał do grupy artystycznej ?Pryzmat?. Po wojnie osiadł na Wybrzeżu, gdzie wraz z grupą innych artystów organizował PWSSP w Sopocie, w której w latach 1945-1963 kierował Pracownią Malarstwa. Współtworzył tzw. ?Szkołę Sopocką?, głoszącą prymat koloru w malarstwie. Od roku 1963 wykładał w warszawskiej ASP. Malował pejzaże, martwe natury i portrety, zaś w latach 60. XX w. twórczość jego zdominowały przedstawienia pełne fantastycznych postaci, często o charakterze groteskowym. Prace Studnickiego prezentują wielką wrażliwość i naturalny zmysł kolorystyczny artysty. Prezentowane były na licznych wystawach tak w kraju, jak i za granicą.
Cena wylicytowana
2 400 zł