Aukcja Zimowa / 29 stycznia 2022

15. Juliusz Kossak | Z cyklu: Dawne ubiory i uzbrojenia, Towarzysz chorągwi husarskiej

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja ZimowaZ cyklu: Dawne ubiory i uzbrojenia, Towarzysz chorągwi husarskiej
Juliusz Kossak | Z cyklu: Dawne ubiory i uzbrojenia, Towarzysz chorągwi husarskiej

Juliusz Kossak (1824 Nowy Wiśnicz - 1899 Kraków)

Z cyklu: Dawne ubiory i uzbrojenia, Towarzysz chorągwi husarskiej

akwarela, papier, 21,5 × 16 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: „JK”

na odwrocie opinia Leszka Ludwikowskiego z 1985 r. oraz ręczne zapiski: „mal. Jul.Kossak.Dawne/ubiory i uzbrojenie./”

Motyw znany z reprodukcji drzeworytniczej opublikowanej w Tygodniku Ilustrowanym (wyd. 1865 r.)

– Aukcja Prac na Papierze, 27 czerwca 2012, poz. 39, Desa Unicum
– Kolekcja prywatna, Gdańsk

Juliusz Kossak
Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, jednocześnie pobierając lekcje rysunku u J. Maszkowskiego. Korzystał ze wskazówek artystycznych P. Michałowskiego. W latach 1853–55 mieszkał w Warszawie, po czym wyjechał na kilka lat do Paryża, gdzie oddziałał na niego kontakt z twórczością H. Verneta. Po powrocie do Warszawy w roku 1860 artysta otworzył własną pracownię, podjął też wieloletnią współpracę z Tygodnikiem Ilustrowanym. Wiele podróżował, m.in. do Monachium, gdzie podjął studia w pracowni F. Adama. W roku 1869 osiadł w Krakowie. Artysta najchętniej podejmował w swej twórczości tematy batalistyczne; malował epizody z bohaterskich dziejów narodu i tematy związane z życiem szlacheckiego dworu, przy czym istotnym motywem był koń, malowany przez niego z wielkim znawstwem. Historia i literatura polska stanowiły dla artysty niewyczerpane źródło tematów. Celował szczególnie w technice akwareli. W latach 70-tych zaczął tworzyć cykle ilustrujące dzieje rodów szlacheckich. Swoje prace prezentował na wielu wystawach, m.in. w TPSP w Krakowie, Lwowie i Poznaniu, ponadto w warszawskim TZSP, salonach J. Ungera i A. Krywulta, a także za granicą – w Paryżu, Monachium, Wiedniu, czy w Berlinie.
Estymacja:
28 000 - 35 000 zł
Cena wywoławcza:
18 000 zł