Aukcja Dzieł Sztuki / 26 listopada 2016

17. Juliusz Kossak | Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiCherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r.
powrót
17
Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r. - 1Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r. - 2

Juliusz Kossak (1824 Nowy Wiśnicz - 1899 Kraków)

Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r.

akwarela, papier, 43,5 × 54,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak/1890
Wybrana literatura: K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław ? Ossolineum, 1988, ss. 89?93, il. 647.
S.Witkiewicz, Juliusz Kossak, Warszawa 1912, s.175

Prezentowany obraz pochodzi z cyklu Gniewoszów, wykonanego przez Juliusza Kossaka na zlecenie Stanisława i Włodzimierza Gniewoszów. Monogramista Kossaków, Kazimierz Olszański, przyjął datę 1892 r. jako początek realizacji zamówionych ośmiu prac ilustrujących epizody historyczne rodziny Gniewoszów herbu Rawicz. Prezentowana akwarela, nieznana wcześniej, przesuwa to datowanie na 1890 roku, będąc pierwowzorem dla późniejszych wersji tego tematu.
Jak pisze K.Olszański ?w transakcji z Gniewoszami -pośredniczyło Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, a osobiście, zaprzyjaźniony z artystą, Władysław Bełza. Jako pierwsze zostały namalowane dwa obrazy: Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w r. 1497 i Krzysztof Gniewosz ginie w obronie Chorągwi pod Chocimiem (?) Cherubin Gniewosz, słynny siłacz, z pędzącego konia nabił na kopię Wołocha i uniósł go w górę, koń i rycerz demonstrują siłę i impet walki, koń Wołocha wydaje się jakby również poderwany w górę, opada czterema nogami na ziemię, wokół wre walka bezwzględna, okrutna, odtworzona przez Kossaka z dominującym ruchem i dosadnym realizmem (...)?. K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław... ? Ossolineum, 1988, s. 89?90, il. 647.
W tle rysuje się sylweta średniowiecznego grodu w Suczawie (Mołdawia), gdzie polskie wojska w bitwach z Wołoszczyzna ugruntowywały swój przyjazny przyczółek na południowej rubieży Rzeczpospolitej. Cykl Gniewoszów uległ rozproszeniu. Nieznane jest miejsce przechowywania pracy z 1892 r.: Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497, znanej z reprodukcji w monografii Stanisława Witkiewicza: Juliusz Kossak, Warszawa 1912, s. 175 i powtórzonej w książce K. Olszańskiego, il. 647 ? stąd waga historyczna prezentowanego dzieła Juliusza Kossaka, znakomitego pod względem artystycznym a jednocześnie będącego pierwszą wersją zamówionego przez Gniewoszów dzieła.

Juliusz Kossak
Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, jednocześnie pobierając lekcje rysunku u J. Maszkowskiego. Korzystał ze wskazówek artystycznych P. Michałowskiego. W latach 1853–55 mieszkał w Warszawie, po czym wyjechał na kilka lat do Paryża, gdzie oddziałał na niego kontakt z twórczością H. Verneta. Po powrocie do Warszawy w roku 1860 artysta otworzył własną pracownię, podjął też wieloletnią współpracę z Tygodnikiem Ilustrowanym. Wiele podróżował, m.in. do Monachium, gdzie podjął studia w pracowni F. Adama. W roku 1869 osiadł w Krakowie. Artysta najchętniej podejmował w swej twórczości tematy batalistyczne; malował epizody z bohaterskich dziejów narodu i tematy związane z życiem szlacheckiego dworu, przy czym istotnym motywem był koń, malowany przez niego z wielkim znawstwem. Historia i literatura polska stanowiły dla artysty niewyczerpane źródło tematów. Celował szczególnie w technice akwareli. W latach 70-tych zaczął tworzyć cykle ilustrujące dzieje rodów szlacheckich. Swoje prace prezentował na wielu wystawach, m.in. w TPSP w Krakowie, Lwowie i Poznaniu, ponadto w warszawskim TZSP, salonach J. Ungera i A. Krywulta, a także za granicą – w Paryżu, Monachium, Wiedniu, czy w Berlinie.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
90 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się