olej, sklejka, 30,5 × 72,8 cm
sygn. i opis. l. d.: JFałat Bystra.
„Za pośrednictwem odpowiednio zestrojonych plam barwnych, drogą odpowiednio zharmonizowanej ich ekspresji, daje Fałat nie wierneodbicie, kopię, lecz artystyczny ekwiwalent motywu, zaczerpniętego z natury; artysta nie nuży opowiadaniem szczegółów, lecz napomyka tylko i sugeruje: stwarzając świeżą i żywą podnietę dla oka, zmusza wyobraźnię do uzupełnieni lakonicznego obrazu, budzi z uśpienia całe kręgi asocjacji, działa bezpośrednio na emocjonalną stronę życia człowieka.”
Mieczysław Treter: Fałat, „Sztuki Piękne”, 1925/6, za: Jerzy Malinowski, „Julian Fałat, Warszawa 1985
Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych tematów twórczości Fałata
był krajobraz zimowy. Malowany w duchu impresjonistycznego realizmu, o syntetycznych formach, kadrowany asymetrycznie – zgodnie z estetyką japońską, malowany z wielką lekkością i wrażliwością na światło, z wykorzystaniem tonów błękitnych, fioletowych, różowych. Artysta w swojej skromności, tak podsumował ten wątek: „Nasz śnieg jest tak cudny, że jego nie można, panie, źle malować. On się sam pakuje w rękę, panie! Dość go zobaczyć! ”
Witold Noskowski: Ze wspomnień o Fałacie, „Tęcza”, 1929, za: Jerzy Malinowski, „Julian Fałat, Warszawa 1985
Ikoniczny artysta Młodej Polski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli szkoły monachijskiej, reformator szkolnictwa artystycznego, niezrównany pejzażysta i mistrz akwareli. W latach 1869–71 studiował w krakowskiej SSP, a następnie w akademii monachijskiej w pracowni A. Strähubera i G. Raaba. Na zaproszenie cesarza Wilhelma II, poznanego podczas polowania u Radziwiłłów, spędził 10 lat w Berlinie, malując sceny myśliwskie dla cesarza i dworu. W 1895 objął stanowisko dyrektora krakowskiej SSP i dokonał w niej gruntownej reformy programu nauczania. Od 1905 r. pełnił funkcję rektora uczelni. W latach 1919–21 mieszkał w Toruniu, gdzie założył Konfraternię Artystów. Swe prace prezentował regularnie od 1874 r. – w krakowskim TPSP, gdzie w 1925 r. odbyła się retrospektywna wystawa twórczości Fałata, a także w warszawskich salonach Krywulta i Garlińskiego. Indywidualne wystawy artysty odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Lwowie i za granicą, m.in. w Paryżu, Chicago, wielokrotnie w Berlinie, Monachium, Wiedniu, Wenecji i Rzymie. Był odznaczany złotymi medalami na międzynarodowych ekspozycjach w Berlinie, Monachium i Dreźnie oraz Wstęgą Komandorii Orderu Polonia Restituta. Malował pejzaże z Litwy, Polesia, podgórza Beskidu Śląskiego, widoki starego Krakowa.