Varia 39 / 16 grudnia 2020

44. Józef Szczęsny | Dwie kobiety - Wróżba

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 39Dwie kobiety - Wróżba
powrót
44
dwie-kobiety-wrozba-jozef-szczesny

Józef Szczęsny (1885 Rybitwy - 1968 Natolin)

Dwie kobiety - Wróżba

pastel, papier, 49 x 68 cm w świetle passe-partout, sygn. p.d.: JSzczęsny, na odwrocie stempel krakowskiego składu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz

Józef Szczęsny
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawie w Szkole Rysunkowej pod kierunkiem Ksawerego Dunikowskiego i E. Niewiadomskiego. Od roku 1908 kontynuował naukę w krakowskiej ASP w klasach malarskich prof. J. Mehoffera, J.Pankiewicza i T.Axentowicza, który wywarł na twórczość artysty największy wpływ. Posługując się techniką pasteli, uwieczniał portretowane kobiety same i w symbolicznych i ludowych scenach rodzajowych. Akademię ukończył w roku 1913. W czasie I wojny światowej wyjechał do Zakopanego. Po powrocie po wojnie do Krakowa, prowadził wraz z żoną Michaliną Sarad pracownię malarską przy ulicy Floriańskiej 19. Latem 1939 roku wyjechał do Natolina do żony, która pracowała tu jako nauczycielka. W czasie okupacji przebywał w Natolinie, Dankowie, Wrocławiu. W 1945 roku powrócił do Krakowa, gdzie niestety zastał zniszczoną pracownię. Wraz z żoną powrócił do Natolina, gdzie pozostał do śmierci. Często brał udział w polskich i międzynarodowych wystawach malarskich, gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 22 828 96 98
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się