Aukcja Malarstwa Polskiego / 6 lipca 2022

2. Józef Rapacki | Pejzaż z mostkiem, 1923 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoPejzaż z mostkiem, 1923 r.
pejzaz-z-mostkiem-1923-r-jozef-rapacki-749104pejzaz-z-mostkiem-1923-r-jozef-rapacki-962891

Józef Rapacki (1871 Warszawa - 1929 Olszanka k. Skierniewic)

Pejzaż z mostkiem, 1923 r.

olej, płótno, 48,5 x 65,5 cm, sygn. i dat. p.d.: JÓZEF RAPACKI/ 1923
Do obrazu dołączona Dokumentacja konserwatorska z 2016 r.
-kolekcja prywatna, Polska

Józef Rapacki Naukę malarstwa rozpoczął w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona, a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem F. Cynka, I. Jabłońskiego oraz F. Szynalewskiego. W 1888 r. powrócił do stolicy, gdzie pobierał prywatne lekcje u W. Gersona. W roku następnym wyjechał do Monachium, by podjąć studia w prywatnej szkole C. Fehra. W 1891 r. artysta powrócił do Warszawy. Po studiach kilkakrotnie podróżował do Włoch. Brał udział w wielu wystawach, m.in. w TZSP w Warszawie, TPSP we Lwowie, Krakowie, Wilnie i Kielcach. Wystawiał również za granicą - w Berlinie (1893) czy w Paryżu, gdzie w 1900 został odznaczony dyplomem na Powszechnej Wystawie Światowej. Należał do grupy ?Pro Arte?. Od roku 1907 na stałe zamieszkał w Olszance, na skraju Puszczy Mariańskiej, niedaleko Skierniewic. Malował przede wszystkim realistyczne, nastrojowe pejzaże oraz rozgrywające się w pejzażu sceny rodzajowe, a także portrety i wnętrza. Uprawiał grafikę, zajmował się ilustratorstwem książkowym i współpracował z warszawskimi czasopismami, m.in. ?Tygodnikiem Ilustrowanym?, ?Wędrowcem? ?Światem?, ?Biesiadą Literacką?.
Cena wylicytowana
44 000 zł