Varia 38 / 21 października 2020

10. Józef Rapacki | Mokradła w Mrozach, 1902 r.

HomeAukcje archiwalneVaria 38Mokradła w Mrozach, 1902 r.
mokradla-w-mrozach-1902-r-jozef-rapacki-1171926mokradla-w-mrozach-1902-r-jozef-rapacki-1878685

Józef Rapacki (1871 Warszawa - 1929 Olszanka k. Skierniewic)

Mokradła w Mrozach, 1902 r.

akwarela, papier, 46 x 61 cm w świetle oprawy, sygn. dat. i opisana p.d.: JÓZEF RAPACKI 1902 rok MROZY

Józef Rapacki Naukę malarstwa rozpoczął w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona, a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem F. Cynka, I. Jabłońskiego oraz F. Szynalewskiego. W 1888 r. powrócił do stolicy, gdzie pobierał prywatne lekcje u W. Gersona. W roku następnym wyjechał do Monachium, by podjąć studia w prywatnej szkole C. Fehra. W 1891 r. artysta powrócił do Warszawy. Po studiach kilkakrotnie podróżował do Włoch. Brał udział w wielu wystawach, m.in. w TZSP w Warszawie, TPSP we Lwowie, Krakowie, Wilnie i Kielcach. Wystawiał również za granicą - w Berlinie (1893) czy w Paryżu, gdzie w 1900 został odznaczony dyplomem na Powszechnej Wystawie Światowej. Należał do grupy ?Pro Arte?. Od roku 1907 na stałe zamieszkał w Olszance, na skraju Puszczy Mariańskiej, niedaleko Skierniewic. Malował przede wszystkim realistyczne, nastrojowe pejzaże oraz rozgrywające się w pejzażu sceny rodzajowe, a także portrety i wnętrza. Uprawiał grafikę, zajmował się ilustratorstwem książkowym i współpracował z warszawskimi czasopismami, m.in. ?Tygodnikiem Ilustrowanym?, ?Wędrowcem? ?Światem?, ?Biesiadą Literacką?.