Aukcja Dzieł Sztuki / 25 listopada 2017

27. Józef Mehoffer | Wiosna w mieście

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiWiosna w mieście
powrót
27
Wiosna w mieście - 1Wiosna w mieście - 2Wiosna w mieście - 3Wiosna w mieście - 4

Józef Mehoffer (1869 Ropczyce - 1946 Wadowice)

Wiosna w mieście

olej, płótno, 53 × 69 cm
sygn. u dołu: Józef Mehoffer

na krośnie nalepka wystawowa: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie/SALON 1938/Nr 111/Autor: Mehoffer Józef/Adres: Kraków/Dzieło: Wiosna w mieście
Wystawiany i opisywany:
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Salon 1938, od 15 czerwca do 31 sierpnia, s. 11, poz. 111 [wiosna w mieście, olejny; bez wymiarów]
Do obrazu dołączona opinia Anny Tyczyńskiej z 2017 r.
„Wiosna w mieście” to obraz przedstawiający ogród Mehoffera w jego krakowskim domu przy ulicy Krupniczej 22. Dom ten zakupił Józef Mehoffer w 1932 roku jako podupadłą rezydencję Szujskich i zarządził dokonanie gruntownego remontu, który trwał aż do wybuchu wojny. „Mehoffer osobiście zajął się porządkowaniem ogrodu. (…). Projektując 16-arową powierzchnię, czerpał z doświadczeń zgromadzonych w okresie pielęgnowania parku w Jankówce” (por. W. Bałda, Józef Mehoffer. Artysta wszechstronny, Rzeszów 2015, s. 182). W tym domu artysta spędził ostatnie lata swojego życia.
Obecnie w tym domu przy Krupniczej mieści się Muzeum J. Mehoffera, a zniszczony i zaniedbany po wojnie ogród został odtworzony przez Muzeum Narodowe w Krakowie i udostępniony od 2004 r.

Józef Mehoffer
Malarz, grafik, scenograf teatralny, projektant witraży, mebli, wnętrz i plakatów. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów Młodej Polski. W latach 1887–94 uczył się malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (późniejszej Akademii) u J. Matejki i W. Łuszczkiewicza, a następnie w paryskich Ecolé des Beaux-Arts i Académie Colarossi. Nad Sekwaną zacieśnił przyjaźń ze Stanisławem Wyspiańskim, z którym pracował w jednej pracowni, i tam też poznał swoją przyszłą żonę, również malarkę, Jadwigę Janakowską. Około 1890 roku, wraz ze Stanisławem Wyspiańskim, podjął się stworzenia polichromii do prezbiterium kościoła Mariackiego. Ta realizacja wpłynęła na jego zainteresowanie plastyką monumentalną. W 1895 r. odniósł swój największy sukceszdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii. To było dzieło życia Józefa Mehoffera, i co ciekawe, realizacja ta powstawała przez 40 lat. Po konkursie otrzymał inne zamówienia, m.in. do katedry na Wawelu, Włocławka, Przemyśla. Od 1900 roku pełnił funkcję docenta malarstwa w ASP w Krakowie, a w 1905 r. został mianowany profesorem zwyczajnym. W późniejszych latach był rektorem tej uczelni. Oprócz działalności  pedagogicznej udzielał się społecznie założył Towarzystwo Artystów Polskich „Sztuka”, jak również zasiadał we władzach licznych towarzystw artystycznych i historycznych. Mehoffer bjednym z najpopularniejszych i najbardziej konsekwentnych reprezentantów sztuki secesyjnej. Tworzył dekoracyjne portrety wielu osobistości, wizerunki żony i własne czy kompozycje rodzajowe, które w latach 1895–1917 uzyskały wymowę kompozycji symbolicznych.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
190 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się