Aukcja Dzieł Sztuki / 2 maja 2016

32. Józef Mehoffer | Merkury i Jagniesia, 1914 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiMerkury i Jagniesia, 1914 r.
Merkury i Jagniesia, 1914 r. - 1Merkury i Jagniesia, 1914 r. - 2

Józef Mehoffer (1869 Ropczyce - 1946 Wadowice)

Merkury i Jagniesia, 1914 r.

olej, tektura, 50,3 × 34 cm
sygn. l. d.: Józef Mehoffer
na odwrocie autorski napis: Merkury jako posłaniec/Jowisza/Mehoffer/16/6 946.
oraz ekspertyza Feliksa Kopery z 1946 r.

"Merkury i Jagniesia" to jeden z dwóch obrazów z motywem rzymskiego boga Merkurego znanych w całej twórczości Mehoffera. Obraz został opisywany przez Władysława Kozickiego w "Sztukach Pięknych" z przełomu 1926/27, nr. III, s. 406. Namalowany w 1914 roku, był dotychczas znany tylko z literatury i szkiców rysunkowych. Powstały rok wcześniej "Merkury w izbie czeladniczej" ma niewątpliwy związek z Merkurym i Jagniesią z 1914 roku. Możliwie, iż było to studium przygotowawcze do lub inny wariant przedstawienia Merkurego.
Prezentowany "Merkury i Jagniesia", opisywany w literaturze, po raz pierwszy pojawia się na rynku aukcyjnym. Jest to unikatowy obraz w twórczości Mehoffera.

Cena wylicytowana
245 000 zł