Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

78. Józef Jaroszyński | Huculi - na przełęczy

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiHuculi - na przełęczy
78
huculi-na-przeleczy-jozef-jaroszynski-1662502huculi-na-przeleczy-jozef-jaroszynski-2209110

Józef Jaroszyński (1835 Lwów - 1900 Monachium)

Huculi - na przełęczy

olej, płótno, 67 × 57 cm
sygn. p. d.: Jaroszyński
na odwrocie ramy nalepka ze szkockiego zakładu ramiarskiego John Walls ze Stirling.

Józef Jaroszyński
Malarstwo studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Po studiach zamieszkał w Delatynie. Co roku wyjeżdżał do Monachium, gdzie w ostatnich latach swojego życia prowadził swoją pracownię. Swoje prace Jaroszyński prezentował w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w Zachęcie w Warszawie, we Lwowie oraz w Monachium i Wiedniu. Był artystą wszechstronnym – sprawnie operował kilkoma technikami malarskimi. W swojej twórczości nie pozostawał jedynie w kręgu jednego tematu – malował pejzaże, sceny z polowań, sceny historyczne i te, oparte na dziełach literatury. Często pochylał się nad scenami rodzajowymi inspirowanymi folklorem huculskim i góralskim. Powszechnym motywem prac Jaroszyńskiego stanowiła sylwetka konia. W pierwszej fazie twórczości w obrazach artysty widać silne zakorzenienie w tradycji akademickiej, w kolejnych latach artysta śmielej poszerzył swoją paletę barw, wprowadzając do swoich kompozycji efekty światłocieniowe.
Cena wylicytowana
20 000 zł