Aukcja Malarstwa Polskiego / 23 czerwca 2021

7. Józef Brodowski | Juliusz Kossak jako Jan III Sobieski, ok. 1860-1880 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoJuliusz Kossak jako Jan III Sobieski, ok. 1860-1880 r.
juliusz-kossak-jako-jan-iii-sobieski-ok-1860-1880-r-jozef-brodowski-1469270juliusz-kossak-jako-jan-iii-sobieski-ok-1860-1880-r-jozef-brodowski-2189484

Józef Brodowski (1828 Warszawa-1900 tamże)

Juliusz Kossak jako Jan III Sobieski, ok. 1860-1880 r.

akwarela, papier, 48,7 x 44,7 cm, sygn. monogramem p.d.: JB, na odwrocie obrazu odręczna adnotacja zapisana ołówkiem: Józef Brodowski 2.71 / (Malował z Juliuszem Kossakiem / wspólnie) / ur. 1828 / Studia w Petersburg pod kier. Willewalde ? Paryż u H.Verneta / Uczeń Hadziewicza i Suchodolskiego.
Opinie:
dr Mariusza Klareckiego z 2018 r.

Józef Brodowski
Syn malarza Antoniego, w latach 1844-1851 uczył się pod kierunkiem Rafała Hadziewicza w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Duży wpływ miał na niego także Jan Feliks Piwarski, profesor rysunku i malarstwa pejzażowego, propagujący malarskie studia w plenerze. Brodowski wraz z grupą przyjaciół - młodych artystów przejętych ideą stworzenia „sztuki narodowej” - odbywał „podróże piechotne” po kraju, malował i rysował z natury. Przez pewien czas, pracował także u Januarego Suchodolskiego. W roku 1853 uzyskał stypendium i razem z Wojciechem Gersonem wyjechał do Petersburga na dalsze studia w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Tu jego nauczycielem był batalista Bogdan Willewalde. Akademię ukończył w roku 1856, i w rok później wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie uczęszczał do pracowni słynnego Horace’a Verneta. Podróżował do Włoch, a w roku 1859 powrócił na stałe do Warszawy. Tematyka jego obrazów ukształtowała się wcześnie.
Cena wylicytowana
75 000 zł