akwarela, papier, 48,7 × 44,7 cm
sygn. p. d.: JB
Na odwrocie obrazu odręczna adnotacja, zapisana ołówkiem: Józef Brodowski/(Malował z Juliuszem Kossakiem/wspólnie) ur. 1828 (…) Studia Petersburg pod kier. Willewalde/Paryż u H. Verneta/Uczeń Hadziewicza i Suchodolskiego. W prawym górnym rogu cyfry „2/71”.
Do obrazu dołączona jest ekspertyza dr Mariusza Klareckiego z 2018 roku.
Józef Brodowski Syn malarza Antoniego, w latach 1844-1851 uczył się pod kierunkiem Rafała Hadziewicza w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Duży wpływ miał na niego także Jan Feliks Piwarski, profesor rysunku i malarstwa pejzażowego, propagujący malarskie studia w plenerze. Brodowski wraz z grupą przyjaciół - młodych artystów przejętych ideą stworzenia „sztuki narodowej” - odbywał „podróże piechotne” po kraju, malował i rysował z natury. Przez pewien czas, pracował także u Januarego Suchodolskiego. W roku 1853 uzyskał stypendium i razem z Wojciechem Gersonem wyjechał do Petersburga na dalsze studia w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Tu jego nauczycielem był batalista Bogdan Willewalde. Akademię ukończył w roku 1856, i w rok później wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie uczęszczał do pracowni słynnego Horace’a Verneta. Podróżował do Włoch, a w roku 1859 powrócił na stałe do Warszawy. Tematyka jego obrazów ukształtowała się wcześnie.